Pódium pri fontáne

FOTO: Holanďania na Koliesku: Máte krásnu prírodu a bohatý folklór

Povedz o tom známym
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

KOKAVA NAD RIMAVICOU. Aj tento rok sa Kokava nad Rimavicou zaplnila tisíckami ľudí, ktorí si prišli vychutnať atmosféru 25. ročníka folklórneho festivalu Koliesko. Návštevníci mohli obdivovať vystúpenia ľudových spevákov a tanečníkov či ochutnať tradičné jedlá.

Rezbár Stieranka: Remeselnícka ulička je z roka na rok živšia

Tradíciami dýchala celá dedina. Okrem programu v amfiteátri sa folkloristi predviedli aj na otvorenom pódiu pri fontáne. Len pár metrov ďalej mohli ľudia obdivovať prácu šikovných rúk v remeselníckej uličke, kde svoje umenie predstavil aj poltársky rezbár Rastislav Boško.

“Na Koliesku som tretíkrát. Aj keď návštevnosť sledujem len spoza svojho stánku, vidím, že je ľudí je dosť. Mám pocit, že sa postupne vracajú k folklóru,” zhodnotil v sobotu Poltárčan.

Z tohtoročného festivalu si odniesol aj príjemný zážitok. “Prekvapila ma dôchodkyňa, ktorá chcela ako darček kúpiť jednu moju prácu. Keď som jej povedal cenu a čas, ktorý som potreboval na výrobu, ostala príjemne prekvapená. Vyjadrila mi podporu a darček kúpila. Niektorým sa zdá cena za výrobky ľudových remeselníkov privysoká. Keď si však rozpočítajú sumu na čas strávený výrobou, často vyjde smiešna “hodinová mzda”,” dodal Boško.

Vedľa neho vdychoval život drevenému koníkovi Klenovčan Milan Stieranka. “Ako rezbár som súčasťou Kolieska štvrtý rok. Teší ma, že remeselnícka ulička je z roka na rok živšia a tiež som rád, že ľudoví remeselníci nie sú pomiešaní s jarmočníkmi so sériovými výrobkami, ako to býva na oslavách v niektorých mestách. Snažíme sa zachovať naše tradície a chceme, aby to ľudia videli,” povedal Klenovčan.

Na Osvetárskom dvore dvore spomínali na velikánov

Na kokavskom folklórnom festivale nechýbali ani špecializované dvory. Jedným z nich bol aj Osvetársky dvor, ktorý už piaty rok pripravuje Novohradské osvetové stredisko v Lučenci (NOS). Aj tento rok si návštevníci dvora mohli vychutnať zaujímavý program.

“V piatok sme si pripomenuli výročia troch kokavských velikánov – Juraja Kubinca, Ondreja Radiča a Štefana Repčoka. Spomenuli sme si aj na Paľa Bútora ako na vynikajúceho tanečníka. Na jeho počesť vystúpili folklórne súbory, v ktorých pôsobil, a tanečníci z Lúčnice predviedli jeho tanec “vyhadzovanú”. Okrem duše a očí sme potešili aj žalúdky. Klenovčan Jarko Zvara navaril baraní guľáš a navôkol rozvoniavala aj živánska,” priblížila riaditeľka NOS Mária Ambrušová.

Osvetári nezabudli ani na výrobcu kyjatických hračiek Rudolfa Stehlíka. V kultúrnom dome pripravili výstavu jeho diel.

Osvetársky dvor žil aj v sobotu. O dobrú náladu sa aj tento rok postaral moderátor Lukáš Pelč. V programe s názvom Koliesko pod sukňou predstavili časť kokavského kroja. Šikovné ženy z obce Cinobaňa pripravili rezance na pätorako. Makovú, grísovú, orechovú, lekvárovú a tvarohovú dobrotu si návštevníci nevedeli vynachváliť.

Holanďanom zachutili cinobanské rezance

Na chutných rezancoch s makom a orechami od cinobanských gazdiniek si pochutnávala aj rodina, ktorá na Slovensko precestovala dlhých 1 500 kilometrov.

“Prišli sme z Holandska. Kempujeme v Cerove, kde sme sa o Koliesku dozvedeli,” povedala Bakker, ktorá Slovensko s rodinou navštívila už pred dvomi rokmi. “Vtedy sme však na Koliesku neboli, čo ma mrzí, pretože teraz si to užívame. Ľudia sú veľmi milí a jedlo je vynikajúce. Na Slovensku máte krásnu prírodu a bohatý folklór.” Na otázku, čo sa jej a jej rodine na Koliesku páči najviac odpovedala: “Je ťažké vybrať si len jednu vec, všetko je perfektné,” dodala.

Koliesko pokračuje aj v nedeľu. Čo všetko ešte môžete stihnúť sa dočítate tu.

Pozrite si fotografie zo soboty.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

© 2015-2016 mobilonline s.r.o. - Všetky práva vyhradené | Facebook | mobilonline.sk | Púzdro na mobil | Pánske oblečenie | Pouzdro na mobil | Teletok.hu | GSM súčiastky
Created by Anderor & Marek
Prihlásenie | Registrácia